Özdemir Asaf – Lavinia Şiiri Hikayesi

Özdemir Asaf – Lavinia Şiiri Hikayesi

Mart 18, 2020 0 Yazar: admin

Hikayeyi anlatmadan önce “Lavinia” kelimesine değinmek istiyorum. Günümüzde popüler kültür paylaşımlarından eksik olmayan “Lavinia” iki anlam taşımaktadır. Birincisi muhteşem güzelliği ile “ölüm çiçeği” demektir. İkincisi ise “hayalimdeki muhteşem sevgili” demektir.

Bazı şiirler insan üzerinde büyük etki bırakabiliyor. Özellikle hikayesini bildikten sonra şiiri okuyunca bu etki daha büyük oluyor. Benim için hikaye, içerikten daha önemlidir. Hikayesini bildiğim bir şiiri okumanın, bir şarkıyı dinlemenin, bir filmi izlemenin tadı bir başka oluyor. Peki bu meşhur “Lavinia”nın hikayesi nedir?

Özdemir Asaf’ın uğruna şiir yazdığı meşhur Lavinia’mız Mevhibe Meziyet Beyat’tır. Kendisi, Özdemir Asaf’ın bu aşkını hiç bilmemiştir. Ünlü şairin aşkı platonik olarak kalmıştır.

.

Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia
.”

Özdemir Asaf üniversite yıllarındayken bir şiir yarışması düzenlenmiştir. Yarışmaya Asaf, “Lavinia” adlı şiiriyle katılmıştır. Asaf’ın şiiri birinci olur ve kürsüde şiiri kendisinin okuması istenir. Bu teklifi geri çevirmeyen Asaf sahneye çıkar ve şiirini okumaya başlar. Asaf’ın aşık olduğu, şiirimizin Lavinia’sı da seyirciler arasındadır ve bir rivayete göre Asaf şiiri okurken salonu terkeder. Bunun üzerine kalbi kırılan Asaf, Lavinia’ya olan aşkını hiç dile getirmez. Mevhibe Meziyet Beyat, “Lavinia” adlı şiirin kendisine yazıldığını ve Asaf’ın kendisine aşık olduğunu hiç öğrenemez.

.

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, Lavinia
.”

“Mevhibe Meziyet Beyat” öyle güzel bir kadınmış ki birçok erkeğin gönlünü çalmayı başarmış. Meşhur şiirin ortaya çıkmasının kahramanı olan Mevhibe Meziyet Beyat bu şiirin kendisine yazıldığından bihaber hayatına devam etmiştir. Belki şiirin “Lavinia”sı bu aşkı hiç öğrenemedi ama nice başka Lavinia’lara bu şiir defalarda atfedildi.

.

Lavinia

Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, Lavinia.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia.